-
Wielka ucieczka
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 3 dni |
Cena przesyłki | 7.99 |
Dostępność | Brak towaru 0 szt. |
Waga | 0.516 kg |
Kod kreskowy | |
ISBN | 978-83-6751-343-2 |
EAN | 9788367513432 |
Opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują.
Historia największej nagonki w dziejach siedemnastowiecznej Anglii − polowania na zabójców Karola I Stewarta.
Autor bestsellerów „Vaterland", „Monachium", „Autor widmo" i „Konklawe" powraca z fascynującą powieścią historyczną osnutą wokół jednego z najsłynniejszych pościgów w historii − poszukiwania dwóch Anglików zamieszanych w zabójstwo króla Karola I − i nieprzejednanego wroga, który uparcie podąża tropem zbiegów.
Epicka podróż przez dzikie tereny siedemnastowiecznej Nowej Anglii i polowanie bez precedensu w historii świata.
Jedna z 10 najlepszych powieści historycznych 2022 roku wg „The New York Times Book Review".
Książka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Waltera Scotta, jednego z najważniejszych wyróżnień przyznawanych powieściom z gatunku fikcja historyczna.
„- Przed czym uciekają?
Odpowiedź zajęła mu chwilę. Gdy wreszcie przemówił, wyszli już na zewnątrz.
- Zabili króla - powiedział cicho."
Anglia rok 1660. Generał Edward Whalley i jego zięć, pułkownik William Goffe, wchodzą na statek wyruszający do Nowego Świata. Są ścigani za zabójstwo króla Karola I - zuchwałą egzekucję, która była punktem kulminacyjnym angielskiej wojny domowej i zwycięskim zwieńczeniem walki parlamentarzystów z rojalistami.
Minęło dziesięć lat od ścięcia króla Karola, a rojaliści powrócili do władzy. Zgodnie z postanowieniami Aktu Zapomnienia 59 mężczyzn, którzy podpisali wyrok śmierci dla króla i uczestniczyli w jego egzekucji, zostało zaocznie uznanych za winnych zdrady stanu. Niektórzy Okrągłogłowi - purytańscy zwolennicy parlamentu, z Oliverem Cromwellem na czele - zdążyli już umrzeć śmiercią naturalną. Innych schwytano i powieszono, a ich ciała poćwiartowano. Kilku skazano na dożywotnie więzienie. Ale dwóm udało się uciec i dostać na pokład okrętu płynącego do Ameryki.
W Londynie Richard Nayler, sekretarz ścigającego królobójców komitetu Tajnej Rady, zostaje zobowiązany do postawienia zdrajców przed wymiarem sprawiedliwości. Nayler nie cofnie się przed niczym, by należycie wykonać swoją powinność. Za schwytanie zbiegów − żywych lub martwych − właśnie wyznaczono nieprzyzwoicie hojną nagrodę...
Pierwsza powieść historyczna Roberta Harrisa, której akcja rozgrywa się głównie w Ameryce.
„Wielka ucieczka" to powieść z wartką akcją, niezwykłymi bohaterami i historią w tle.
Inteligentna, błyskotliwie napisana powieść pełna fascynujących historycznych detali i porywająca zawrotnym tempem akcji.
„The New York Times Book Review"
Robert Harris wykorzystuje charakterystyczną dla siebie umiejętność snucia pasjonujących historii do opowiedzenia o ekscytującej obławie w siedemnastowiecznej kolonialnej Ameryce. Jako mistrz fikcji historycznej, z rozmachem przenosi czytelników w samo serce tamtej zamierzchłej już epoki - w kręty labirynt pełen szpiegów i intryg.
Matthew Pearl, autor „Klubu Dantego"
Robert Harris jest po prostu arcymistrzem!
Karin Slaughter
Jedna z najbardziej wciągających książek Roberta Harrisa... to jego najlepsza powieść od czasu „Vaterlandu".
„Sunday Times"
Wyśmienity thriller! Wielbiciele „Oficera i szpiega" nie będą mogli oderwać się od tej książki. Podobnie jak w przypadku powieści o aferze Dreyfusa, autor oparł fabułę na wnikliwych badaniach, przekształcając mroczny i niemoralny wycinek historii w emocjonujący, żywiołowy thriller pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji.
„The Times"
Doskonała powieść o podzielonym narodzie i o niewidocznych ranach, które goją się wolniej niż te odniesione w boju. Ważna książka dla szczególnego momentu historycznego, w którym się znajdujemy, pokazująca siłę przebaczenia i nieznośny ciężar długotrwałych uraz.
„Observer"
Robert Harris posiada wprost niesamowite umiejętności pisarskie, a jego pomysłowości zaledwie nieliczni autorzy potrafią dorównać.
„Financial Times"
W trakcie lektury umyka nam, że „Wielka ucieczka" jest fikcyjnym dziełem jedynie opartym na prawdziwych wydarzeniach, co jest świadectwem kunsztu Roberta Harrisa. Książka dostarcza nie tylko solidnej porcji wiedzy o dziejach Europy, ale także ekscytującego napięcia związanego z pościgiem Naylera za zbiegami. Kto by się spodziewał, że nauka historii może być tak doskonałą rozrywką!
Bookreporter
Robert Harris pisze fikcję, ale traktuje wszelkie dostępne fakty historyczne i teorie historyków z szacunkiem, umiejętnie wykorzystując je w budowaniu fabuły. Jego research jest staranny, a proza elegancka i bez reszty wciągająca. To Harris w swoim najlepszym wydaniu!
„The Guardian"
Mistrz inteligentnego thrillera.
„Daily Telegraph
Harris jest mistrzem fikcji historycznej, fascynującym autorem, który ożywia niedawną i dawną przeszłość.
„Times Literary Supplement"
Mistrz opowieści Robert Harris stworzył historię na nowo, łącząc fakty i fikcję.
RTÉ
Robert Harris nie przestaje mnie olśniewać... Jego research jest wnikliwy, jego bohaterowie są interesujący, a jego pisarstwo - świeże i eleganckie... Ta książka jest czymś znacznie więcej niż historią brawurowej ucieczki i zaciekłego pościgu. To naprawdę poruszający thriller z elementami powieści społecznej. Harrisa można czytać z równą przyjemnością jako autora thrillerów, jak i świetnego historyka.
„The Globe and Mail"
Harris, zręczny jak zawsze, wplata w narrację ogromną ilość faktów historycznych, politykę, religię, życie kolonialne, więzi rodzinne, a także trudne i wciąż aktualne tematy przebaczenia i pojednania.
„New Statesman"
Harris umiejętnie wkomponowuje w fabułę fragmenty przeszłości swoich bohaterów, nadając historii głębię i wiarygodność. „Wielka ucieczka" to inteligentna powieść, która rozwija się powoli i pokazuje znacznie więcej niż tylko polowanie na dwóch zbiegów.
„Sunday Times" (RPA)