• Siedem śmierci jak umierano w dawnych wiekach

Brak towaru
47.49
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 3 dni
Cena przesyłki 7.99
Poczta Polska 7.99
Poczta Polska (Odbiór w punkcie) 10.99
Kurier Pocztex 11.99
Kurier Pocztex (Pobranie) 14.99
Dostępność Brak towaru
Waga 0.63 kg

Co łączy najpotężniejsze kobiety Francji i Imperium Osmańskiego? Czym zasłużyli sobie na obraźliwe przydomki polscy książęta? Jakie niegodne występki doprowadziły do brutalnych morderstw na dworach Europy? „Śmierć macocha, kto grzech kocha" - pisał Józef Baka, barokowy poeta, jezuita i misjonarz. Zmarł tak, jak żył - pobożnie i przykładnie, dając chlubny przykład rozpasanej polskiej szlachcie. I nie tylko jej zresztą.
Przed wiekami nad Wisłą szokowała „wielka nierządnica litewska"", słynna Barbara Radziwiłłówna, nad Wołgą trwogę siał Iwan IV Groźny, nad Loarą grzmiano na rozpasany dwór Walezjuszów, a nad Tamizą święte oburzenie budzili rozmiłowani w przepychu Tudorowie. W grzechu pławili się papieże, jak młody Jan XII, którego mąż kochanki przyłapał in flagranti i zakatował na śmierć. Pławili się i władcy, choćby niepohamowany w gniewie Bolesław Śmiały czy nieposkromiony w obżarstwie Ludwik VI zwany nie bez kozery Grubym... Ulegali mu młodzi pyszałkowie z wielkich rodów czy przekonane o własnej świętości katolickie królowe. Ich grzeszne życie często kończyła nagła, tragiczna śmierć, którą poddani traktowali jako dowód na sprawiedliwy osąd każdego, kto dopuszczał się niegodziwości w życiu doczesnym. Nie byli ani pierwszymi, ani tym bardziej ostatnimi grzesznikami wśród wielkich tego świata.
Kościół już od czasów średniowiecza przestrzegał przed septem peccata capitalia - siedmioma grzechami głównymi, prowadzącymi do moralnego upadku. Na najbardziej zatwardziałych grzeszników, którzy nie chcieli powrócić na drogę prawości, czekała surowa kara i potępienie w zaświatach. W książce Siedem śmierci przedstawiamy barwne historie 49 mniej i bardziej znanych postaci sprzed stuleci, które, w opinii sobie współczesnych, zapłaciły najwyższą cenę za życie w grzechu.

Barbara Faron
Autorka dwóch powieści, zbioru opowiadań z pogranicza etnografii i współautorka kilku przewodników turystycznych. Specjalizuje się w tekstach z zakresu literatury, historii, historii kultury i sztuki. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami, współtworzy czasopismo „Tudorowie" oraz stronę astrahistoria.pl.

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Antropolog kultury, dziennikarka, tłumaczka i autorka związana z krakowskimi wydawnictwami Astra, Znak i Otwarte. Zastępca redaktora naczelnego w kwartalniku „Creatio Fantastic". Publikowała m.in. w „Focus Historia" i „Świecie Wiedzy", regularnie pisze na łamach Ciekawostek Historycznych. Specjalizuje się w tematach kontrowersyjnych i badaniu mrocznych tajemnic historii i kulturowych zagadek.
Data wydania:
2020-03-06
Status:
Wyczerpany
Wydawca:
Astra
Oprawa:
Twarda
Format:
16x24,2
Rok wydania:
2017
Autor:
Barbara Faron, Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Stron:
410
Wydanie:
1
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.