Nowa edycja podręcznika Historia 1. Liceum i technikum do zakresu rozszerzonego została wzbogacona o nowe elementy i zgodna ze zmianami w podstawie programowej. Liczne teksty źródłowe, mapy i infografiki z powodzeniem pomogą kształtować umiejętności interpretowania różnych źródeł historycznych.
Zadania typu maturalnego ułatwią oswojenie się z wymaganiami egzaminacyjnymi i przygotowanie do nowej matury. Nowa edycja podręcznika wzbogacona o nowe elementy i zgodna ze zmianami w podstawie programowej. Uczeń i nauczyciel mają pewność, że w pełni zrealizują materiał wymagany na egzaminie maturalnym. Wskazówki i plan krok po kroku tworzenia maturalnej wypowiedzi argumentacyjnej usprawnią umiejętność pisania wypracowań.
Warsztaty historyka pozwalają opanować umiejętność pracy z różnymi typami źródeł występującymi na maturze. Bogate i różnorodne materiały źródłowe i ćwiczeniowe to możliwość kształtowania wszystkich wymaganych umiejętności. Mapy, ikonografia, teksty źródłowe pomagają opanować umiejętność odczytywania i interpretowania różnorodnych źródeł informacji. Rozbudowane opisy do ilustracji stanowią przykłady pogłębionej analizy różnych źródeł ikonograficznych.
Osie czasu, kalendaria i infografiki systematyzują wiedzę i pomagają w powtarzaniu materiału. Kształtowanie umiejętności niezbędnych na maturze już od 1 klasy, ułatwi przygotowanie do egzaminu maturalnego. Po każdym rozdziale obszerny blok poleceń opartych na pracy ze źródłami lub materiałami stanowiącymi współczesne konteksty do problemów historycznych kształtuje umiejętności wymagane na nowej maturze. Sekcja powtórzeniowa po dziale to zbiór różnorodnych zadań typu maturalnego z zadaniami zamkniętymi i otwartymi oraz propozycją tematów wypowiedzi argumentacyjnych. W nowej edycji podręcznika dla klasy 1 zostały przedstawione 2 epoki: Starożytność, Średniowiecze. Treść podręcznika podzielono na 6 działów: Pradzieje i historia starożytnego Wschodu, Świat starożytnych Greków, Rzym i świat śródziemnomorski pod rzymskim panowaniem, Kształtowanie się średniowiecznej Europy, Rozkwit średniowiecza, Schyłek średniowiecza.
Na początku podręcznika znajduje się wprowadzenie najważniejszych pojęć dotyczących nauk historycznych, informacje odnoszące się do periodyzacji dziejów, rodzajów źródeł historycznych i ich krytycznej analizy.